A Brother label printer on a desk using thermal printing technology to print a medium sized white label with black text.

Ako funguje termálna tlačiareň?

Termálne tlačiarne používajú na výrobu štítkov a značenia na papier, pásku, farbonosnú pásku či iné materiály teplo a nie atrament. Existujú dva typy termálnej tlače – priama termálna a termotransferová.

Termálne tlačiarne používajú na výrobu štítkov a značenia na papier, pásku, farbonosnú pásku či iné materiály teplo a nie atrament. Existujú dva typy termálnej tlače – priama termálna a termotransferová.

Termálna tlač (alebo priama termálna) je proces, kedy sa obraz vytvára selektívnym zahrievaním termopapiera počas prechodu termálnou tlačovou hlavou. Povrchová vrstva papiera, citlivá na teplo, sa na zahrievaných miestach zafarbí na čierno, čím sa vytvorí požadovaný obraz.

Na rozdiel od nej, termotransferová tlač využíva zahrievanú farbonosnú pásku na výrobu odolných a trvácnych obrazov. Tento proces je známy tvorbou trvácnych výtlačkov odolných voči rozmazaniu. V dôsledku toho sa termálne tlačiarne stali obľúbenou voľbou na výrobu trvácnych štítkov a ľahko snímateľných čiarových kódov, ako aj príjemiek, lístkov, náramkov, poukážok, menoviek, a mnoho iného.

Štítky a značky sú bežnou súčasťou nášho každodenného a profesionálneho života. Od domácností po kancelárie, obchody, sklady a iné zariadenia, termálne štítky sú nevyhnutnosťou pre širokú škálu obchodných odvetví, vrátane dopravy a logistiky, maloobchodu, zdravotnej starostlivosti a potravinárskeho priemyslu. Naviac, s pandémiou koronavírusu, ktorá priniesla úplne nové výzvy, čo sa týka bezpečného a efektívneho chodu pracoviska, sa zvýšila potreba rýchleho prístupu k značeniu pre všeobecnú informovanosť. Ak potrebujete vysokokvalitné, cenovo výhodné a odolné štítky (termotransferová tlač) alebo len krátkodobé riešenie značenia (priama termálna tlač), potom je termálna tlač správnou voľbou.

Ako funguje termálna tlačiareň štítkov?

Priama termálna tlač využíva špeciálny papier potiahnutý termochromickou vrstvou, zatiaľ čo termotransferová tlač používa veľmi odolnú farbonosnú pásku citlivú na teplo.

Termotransferové tlačiarne majú zabudovanú tlačovú hlavu pozostávajúcu z malých vyhrievaných bodov pre každý pixel, pričom každý riadi mikroprocesor. Ten určuje, ktoré body sú potrebné na vytvorenie konkrétneho obrazu. Body používajú teplo na roztavenie a prenos atramentu na báze vosku alebo živice z farbonosnej pásky na čistý povrch - papier, plast alebo iný materiál.

Existujú tri hlavné typy atramentu pre termotransferovú tlač - voskový, voskovo-živicový a živicový. Každý má špecifické vlastnosti a je dobré poznať ich rozdiely. Voskový je trvácny, avšak štítky s týmto atramentom musia zostať suché a sú citlivé na oleje, chemikálie a abrazíva. Ďalej je voskovo-živicový, ktorý je odolnejší ako voskový a často sa používa na detailnejšie výtlačky. Nakoniec máme živicový, ktorý je najodolnejší zo všetkých. Štítky zo živicovým atramentom sú odolné voči vode, slnečnému žiareniu a ponúkajú väčšiu ochranu voči chemikáliám a olejom. Na rozdiel od voskového a voskovo-živicového, sa nedá aplikovať na papier, iba na vinyl, polyester, polypropylén a iné materiály, čím vzniknú vysoko odolné štítky a značky pre automobilové, námornícke, letecké, dopravné odvetvie a strojársky priemysel.

Voľba atramentu teda prirodzene závisí od vašich špecifických obchodných alebo osobných požiadaviek. To isté platí pre materiál, na ktorý chcete tlačiť. Spoločnosť Brother ponúka širokú škálu tlačových médií, ako aj personalizované štítky, ktoré vyhovejú vaším potrebám značenia. V ponuke termálnych tlačiarní štítkov je veľmi odolný rad P-touch modelov, ako aj plnofarebné, stolné a prenosné zariadenia.

Aké sú výhody termálnej tlačiarne štítkov?

Jednou z hlavných výhod termálnej tlače je možnosť tlače aj na iné médium ako papier. V závislosti od výberu modelu môžu byť v termálnych tlačiarňach štítkov použité rôzne pásky, farbonosné pásky, materiály ako plast, nylon, polyester, vinyl či teplom zmršťovacie trubičky. Vďaka tomu sú termálne tlačiarne veľmi flexibilné a univerzálne na použitie v širokom spektre priemyselných odvetví.

Pre niektoré druhy využitia je významným faktorom odolnosť termálnych tlačiarní štítkov. Štítky vyrobené pomocou termotransferovej technológie sú oveľa odolnejšie ako s použitím bežného atramentu na tlač papiera. Atrament môže vytekať, rozmazávať sa a časom blednúť, termálne výtlačky preto ponúkajú oveľa väčšiu odolnosť, predovšetkým pri aplikácii živicovej pásky v kombinácii s laminovaným materiálom.

Jedinečné štítky Brother P-touch (TZe), so špeciálnou laminovanou vrchnou vrstvou, vydržia v interiéri alebo exteriéri roky a sú navrhnuté tak, aby odolali vode, slnečnému žiareniu, chemikáliám, oderu a teplote.

Aká je trvácnosť termálnej tlače?

Nakoľko sú priame termálne výtlačky vytvárané zahrievaním materiálu citlivého na teplo, môžu časom ľahko vyblednúť, ak sú vystavené slnečnému žiareniu alebo teplu. Ak potrebujete trvácne výtlačky čitateľné po mnoho rokov, priama termálna tlač na to nie je vhodná.

Môžu tlačiť termálne tlačiarne čokoľvek?

Termálne tlačiarne štítkov podporujú širokú škálu médií, vrátane papiera, plastu a kompozitných materiálov. Sú tiež najlepšou voľbou, pokiaľ ide o výrobu zreteľných a ľahko snímateľných čiarových kódov. Tá je nevyhnutná pre všetky využitia v rámci obchodu. Termálne tlačiarne štítkov, ako napríklad rad QL a TD spoločnosti Brother, sú optimalizované na prácu s najnovšími počítačovými a mobilnými technológiami, vrátane smartfónov, tabletov, WiFi a Bluetooth, na dosiahnutie maximálnej flexibility. Môžete tiež využiť aplikácie na návrh štítkov pre stolné a mobilné zariadenia a SDK (vývojárska softvérová súprava) na integráciu termálnych tlačiarní do vašich vlastných aplikácií, čo sa odporúča na personalizáciu štítkov.

Ocenené termálne tlačiarne Brother ponúkajú veľkoobjemové a nákladovo nízke značenie s výnimočnou odolnosťou a efektivitou. Vďaka viac ako 30-ročným skúsenostiam vo vývoji profesionálnych štítkovacích zariadení, vyhovie Brother všetkým vašim požiadavkám značenia.

Ak uvažujete o termálnej tlačiarni pre vašu organizáciu alebo na súkromné použitie, mali by ste si prezrieť náš rad profesionálnych tlačiarní QL-800, ktorý sa pýši bezkonkurenčnou rýchlosťou, konektivitou a všestrannosťou, vrátane možnosti tlače dvojfarebných štítkov čiernou a červenou. Taktiež si prezrite naše tlačiarne TD a TJ, ktoré vyhovejú požiadavkám na veľkoobjemovú tlač. Na dosiahnutie zreteľných a nákladovo efektívnych štítkov, sú termálne tlačiarne štítkov voľbou číslo jedna.

 

Viac o Príručky postupov - všeobecný

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Späť na začiatok