1. Domov Brother
  2. Podora
  3. Príručky postupov - Tlačiarne
  4. 5 spôsobov zabezpečenia bezdrôtovej tlačiarne
Ilustrácia bezdrôtovej tlačiarne v domácej sieti, obklopenej reťazami

5 spôsobov zabezpečenia bezdrôtovej tlačiarne

Či už ste vlastníkom podniku alebo zamestnancom, je pravdepodobné, že váš pracovný týždeň pozostáva z času v kancelárii a času stráveného doma. Aby však hybridná práca bola úspešná, musí byť na mieste správna technológia.

Zoberte si napríklad bezdrôtové tlačiarne. Majú samozrejme množstvo výhod – konkrétne ich možno spravovať, aktualizovať a riešiť na diaľku.

Ak ju však nezabezpečíte správne, môže byť vaša bezdrôtová tlačiareň potenciálne zraniteľná vo vašej domácej sieti. V nižšie uvedených krokoch ukazujeme, ako jednoducho zabezpečiť bezdrôtovú tlačiareň.

1. Zabezpečte porty tlačiarne

Ide o prístupové body k softvéru, ktoré sa používajú na pripojenie externých zariadení k tlačiarni. Vaša bezdrôtová tlačiareň bude mať výber portov, ktoré sú určené pre rôzne zariadenia, ale mnohé z nich nebudete používať.

Každý z týchto nezabezpečených portov je potenciálne zraniteľný, ktorý je možné hacknúť. Tieto medzery v zabezpečení je potrebné pokryť. Môžete to urobiť jednoducho vypnutím všetkých nevyužívaných portov, a to prostredníctvom nastavení tlačiarne, pričom sa zachová otvorený iba používaný port. Pozrite používateľskú príručku zariadenia a zistite, ako to urobiť.

2. Aktualizujte firmvér tlačiarne

Firmvér je softvér, ktorý spúšťa tlačiareň. Môže mať slabé miesta, ktoré umožnia hackerom získať prístup k tlačiarni a sieti.

Výrobca tlačiarne pravidelne aktualizuje firmvér zariadenia, aby odstránil niektoré z týchto nedostatkov. Uistite sa, že pravidelne aktualizujete firmvér tlačiarne, aby ste mohli využívať všetky nové ochrany od výrobcu. Firmvér môžete aktualizovať manuálne, pomocou ovládacieho panela tlačiarne, alebo povolíte automatické aktualizácie.

3. Použite firewall

Ako bezpečnostný softvér siete sú firewally efektívnym zabezpečovacím krokom, ktorý môže chrániť váš počítač a ďalšie sieťové zariadenia, ktoré používate. Firewall bude monitorovať vstupné a výstupné údaje a blokuje formy prístupu, ktoré nespĺňajú špecifické bezpečnostné protokoly.

Pred použitím bezdrôtovej tlačiarne sa uistite, že má firewall. Tlačiareň alebo váš počítač môže mať k dispozícii predinštalovaný firewall. Ak nie, budete musieť nainštalovať firewall tretej strany. Ak si nie ste istý, obráťte sa na IT oddelenie.

4. Zmeňte predvolené heslo tlačiarne

Vaša tlačiareň môže vyžadovať používateľské meno a heslo na bezdrôtový prístup. Predvolené používateľské meno a heslo budú pravdepodobne zavedené ako štandard. Pamätajte, že tieto môžu byť známe externým stranám. To znamená, že pri prvom nastavení a inštalácii bezdrôtovej tlačiarne by ste sa mali uistiť, že v nastaveniach nastavíte nové používateľské meno a heslo.

Namiesto použitia existujúceho slova alebo frázy pre vaše heslo vytvorte dlhé a silné heslo, ktoré obsahuje aspoň 12 znakov a kombináciu malých a veľkých písmen, čísel a špeciálnych znakov.

5. Vypnite sieťovú tlač

Kým je vaša tlačiareň online, môže byť predmetom hackerského útoku. Jedným z najlepších spôsobov zabezpečenia bezdrôtovej tlačiarne je zakázať sieťovú tlač tak, že tlačiareň bude offline, aby k nej nemali prístup žiadne iné zariadenia.

Jednou z možností je obmedziť časy, kedy je vaša tlačiareň zraniteľná, len povolením sieťovej tlače, keď ju potrebujete použiť. Ak máte obzvlášť obavy o bezpečnosť, môžete natrvalo vypnúť sieťovú tlač a pripojiť počítač a tlačiareň cez USB kábel. Na ovládacom paneli tlačiarne bude zvyčajne možnosť zakázať sieťovú tlač. To by však nemalo byť potrebné, ak ste vykonali všetky ostatné kroky.

Uistite sa, že celá vaša domáca pracovná sieť je bezpečná.

Pamätajte, že aj po zabezpečení domáceho počítača a siete je ľahké prehliadať iné sieťové zariadenia, ako sú napríklad bezdrôtové tlačiarne. Pre efektívnu a bezpečnú hybridnú prácu musí byť každé online zariadenie bezpečné.

Zdroje
https://cybernews.com/security/printer-security/

Viac o Príručky postupov

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Späť na začiatok