Skener Brother umiestnený na stole pred tehlovou stenou s výtlačkom vo výstupnom zásobníku.

Čo dokáže skener?

Ako funguje skener? A aké rôzne typy zariadení sú dnes k dispozícii na zakúpenie?

Skenery sú základom pracovného a každodenného života a digitalizácia širokej škály dokumentov je vďaka nim jednoduchou úlohou. Ako používať skener? A aké rôzne typy zariadení sú dnes k dispozícii na zakúpenie?

Prečo používať skenery na kopírovanie dokumentov?

Žijeme v digitálnom svete, v ktorom je ukladanie a zdieľanie informácií nevyhnutné ako v domácnosti, tak aj na pracovisku. Dôležité dokumenty je možné kopírovať, ukladať a uchovávať, čím sa fyzické dokumenty stávajú prehľadávateľnými a editovateľnými ako nikdy predtým. Súčasne sa vďaka digitalizácii a archivácii informácií znižuje spotreba papiera. Technológia skenovania napomohla k revolúcii v správe dokumentov. Ale ako to presne funguje?

Ako fungujú skenery

Skenery vyžarujú svetlo na obrázok, dokument alebo objekt. Odrazené svetlo je potom pomocou zrkadiel a šošoviek nasmerované na fotosenzitívnu technológiu a konvertované na elektronické údaje, ktorými sa vytvorí digitálna kópia originálu.

Najnovšie skenery najčastejšie používajú technológiu nábojovo viazanej súčiastky (CCD) ako prvok snímania svetla. Existuje však niekoľko variácií tejto technológie, ako napríklad dolný kontaktný obrazový senzor (CIS). CCD obsahuje diódy citlivé na svetlo, nazývané fotosity, ktoré menia fotóny na elektróny. Hoci práve to je kľúčovým prvkom typického plochého skenera, ten zvyčajne obsahuje aj zrkadlá a šošovky.

Koncept skenerov sa datuje už v začiatkoch telefotografie a faksimile strojov z 19. storočia, ale prvý skutočný skener bol známy až na konci 50. rokov. Išlo o bubnové skenery, ktoré namiesto CCD používali fotonásobiče (PMT). Dnes sa CCD používa vo väčšine každodenných skenerov, zatiaľ čo väčšie a drahšie bubnové skenery, s vyššou kvalitou obrazu, sú kvôli ich vyšším nákladom vyhradené na špeciálne účely.

Skenery dokážu pracovať nielen s dokumentmi. Technológia pokročila a je dnes schopná skenovania 3D na tvorbu fyzických modelov objektov. Skenovanie dokumentov je však stále jednou z ich hlavných funkcií. Dnešné skenery, ako napríklad tie od spoločnosti Brother, ponúkajú najmodernejšie funkcie, od inteligentného spracovania obrazu až po pokročilú správu papiera, káblové a bezdrôtové pripojenie, obojstranné skenovanie, dotykové obrazovky, prenosné modely na prácu na cestách a mnoho iného.

Aké typy skenerov sú k dispozícii?

Môžete si vybrať z množstva zariadení na digitalizáciu a zdieľanie dokumentov, od výkonných kompaktných skenerov, až po stolné skenery. Ponúkame tiež pokročilé profesionálne skenery pre podniky spracúvajúce väčšie objemy dokumentov a prenosné skenery pre prácu na cestách. Máme teda naozaj skener pre každú domácnosť a obchod. Okrem samostatných skenerov je možné túto technológiu zabudovať aj do vašej tlačiarne. Napríklad, multifunkčné tlačiarne Brother dokážu tlačiť, kopírovať, faxovať a skenovať, sú preto ideálne na splnenie potrieb maximálnej efektivity a produktivity.

Jednoduchší spôsob digitalizácie, ukladania a zdieľania dokumentov, ako s našimi najnovšími skenermi, už nenájdete. Spoločnosť Brother má širokú škálu odborne navrhnutých skenerov spĺňajúcich potreby ako domáceho tak podnikového využitia, vrátane kompaktných, profesionálnych, stolných a prenosných modelov. Pretvorte pomocou skenera Brother vaše dokumenty na vysokokvalitné digitálne súbory jednoduchým stlačením tlačidla.

Viac o Príručky postupov - Skenery dokumentov

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Späť na začiatok